Pembe Estetik

Estetik gülüş  için mükemmel dişlere sahip olmak yeterli değildir. Aynı zamanda dişleri saran ve kavrayan diş etlerinin de sağlıklı olması gerekmektedir. 

Diş beyazlatılmasına verilen önem kadar, diş eti estetiğine de önem verilmelidir ki pembe estetik tedavisi amacına ulaşsın ve arzulanan talep yerine getirilmiş olsun. Güzel bir fotoğraf karesini saran çerçeve, fotoğrafa nasıl bir estetik katıyorsa diş etleri de aynı oranda dişlerle bütünlük sağlayacak ve dolayısıyla bu sayede ağız ve çevresinde istenen görüntü elde edilecektir.

Diş etleri dahil, dişlerle birlikte dudak ve çene yapısının yüz çevresinde harika bir gülümseme oluşturabilmesi için bu etkenlerin birbirini tamamlaması, bir uyum içinde olması gerekir. Kısaca, bu uyumun sağlanması için yapılacak operasyonlar diş eti estetiğinin alanına girmektedir.

1
Diş eti hastalıkları
Diş etlerinde, genetik faktörler, 20’lik dişler, sigara ve beslenme bozuklukları, kötü ağız ve diş bakımı vb. nedenlerle oluşan problemlere diş eti hastalıkları denir. Pembe estetik tedavisinden önce diş eti hastalıklarının tedavi edilmesi gerekmektedir.

- Diş eti çekilmesi (kök yüzeylerinin görünmesi)
- Diş eti şişmesi
- Diş eti kanaması ve kızarıklığı
- Diş eti sızlaması
- Diş eti kokusu
- Diş eti hassasiyeti
- Diş eti sarkması
- Diş eti çürümesi ve erimesi

gibi hastalıkların önüne geçmek için uzman diş hekimine düzenli olarak diş eti bakımı yaptırmalısınız.

Yukarıdaki hastalıkların birisi veya birçoğunun oluşması durumunda oldukça ağrılı bir süreç yaşanabilmekte ve ileri derecede olması durumunda kemik erimesine kadar gidebilmektedir. Hastalıkların büyümesini önlemek önemlidir. Bu yüzden düzenli aralıklarla kontrole gidilmelidir.

Uzman diş hekimi (periodontoloji) muayenesi için randevu alıp muayene olarak diş eti tedavisi fiyatını öğrenebilir, işlem yaptırabilirsiniz.
2
Pembe estetik nedir?
Pembe estetik, diş etlerine yapılan estetik işlemlerine diş eti estetiği veya pembe estetik denilmektedir. Diş eti estetiğindeki amaç: asimetrik bozuklukların düzeltilmesidir. Başka bir deyişle kusursuz bir görüntüye sahip olmak için çeşitli nedenlerle diş etlerinde meydana gelen problemlerin; iltihap, kanayan diş etleri, diş eti çekilmesi, mor renkler, damak çekilmesi, ingiler ve diş etinde meydana gelmiş diğer diş eti hastalıklarının giderilmesi ve diş etinin sağlığına kavuşturulması için uygulanan işlemlere pembe estetik (diş eti estetiği) uygulaması denilmektedir. Tedavideki amaç dişler ile diş etlerindeki uyumu sağlamaktır.

Diş estetiğinde, dişlerin üzerine sarkan diş etleri varsa onlar kısaltılabilir veya dişlerden uzakta olan diş etleri varsa onlar da efektif hale getirilebilir.

Diş eti estetiği esnasında; diş eti çekilmesi, diş eti iltihabı, diş eti şişmesi, diş eti kanaması, diş eti kokusu, diş eti ağrısı gibi diş eti hastalıkları tespit edilmiş ise öncelikle alanında uzman bir diş hekimi tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir.

Diş etlerinin sağlıklı olup olmadığını renginden anlayabiliriz. İyi ve sağlıklı bir diş eti pürüzsüz, parlak, dişi tam kavramasından ve renginin pembe olmasından anlaşılır. Gerekli tedavi işlemleri yapıldıktan sonra diş eti kendi rengini alacaktır.

Uygulanacak tedaviler hastanın ihtiyacına göre değişiklik gösterecektir. Hangi tedavinin uygulanmasına uzman diş hekimi tarafından karar verilir.

Tedavi için uygulanacak yöntemlerden bazıları:

- Gingivektomi
- Kron boyu uzatma
- Dudak konumlandırma
- Gingivoplasti
- Küretaj
- Flep operasyonu
3
Gummy smile
Kozmetik olarak konuşurken ve gülerken diş eti dokusunun anormal görünümüne (fazla görünerek aşağı inmesine) Gummy Smile (diş eti gülüşü veya yabancı uyruklu hastaların deyimiyle sakız gülüşü) denilmektedir. Fazla görünen dokunun tedavi edilerek kısaltılmasına Gingivektomi denilmektedir.

Gingivektominin yetersiz kaldığı durumlarda dudak konumlandırma işlemi de yapılabilmektedir.

Bu rahatsızlık, sadece ağız ve diş etlerinden kaynaklanmaz aynı zamanda kas hastalığından da kaynaklanmaktadır. 

Botoks yöntemi, farklı (üst dudak ile diş arasında kalan) noktalara iğne yapılarak gerçekleştirilir. Gummy Smile tedavisinin etkisi 6 ay kadar sürmektedir. Gummy Smile hastalığı insanların %9’unda görülmektedir. Tedavi süresi ortalama 10 gündür.

Dişlerin uzatılması işlemine ise Kron Boyu Uzatma denilmektedir.
4
Gingivoplasti
Kozmetik olarak ağızdaki sağlıklı diş etlerine şekil verilmesine gingivoplasti denilmektedir.
5
Flap operasyonu
Flap operasyonu, ileri düzey periodontitis vakalarında uygulanır. Diş eti uzmanlarının; diş etlerinde meydana gelen, kanamalar, morarmalar, kızarmalar, diş etlerinin altlarındaki dokulara ve liflere uzanan iltihapların giderilmesi için yaptıkları işlemlere flap operasyonu denilmektedir.

Bu işlemler genelde aşağıdaki şikâyet ile gelen hastalarda uygulanmaktadır.

- Şişmiş diş etleri
- Kızarmış veya morarmış diş etleri
- Dokunur dokunmaz kanayan (hassas) diş etleri
- Diş eti çekilmesi (Uzun görünen dişler)
- Komşu dişler arasındaki boşlukların artması
- Dişlerin arasından ve diş eti altından çıkan iltihaplanmalar (irinler)
- Ağız kokusu
- Yiyecek ve içeceklerden tat alamama hissi
- Sallanan ve düşmek üzere olan dişler
6
Küretaj
Küretaj, orta düzey periodontitis vakalarında uygulanır. Yani flep operasyonu gerektirecek kadar ilerlememiş vakalarda küretaj işlemi uygulanmaktadır.
7
Diş eti estetiği yaptırmanın avantajları nelerdir?
Diş etlerinin tedavi edilmesi ağız sağlığının bozulmaması için çok önemlidir. Pembe Estetik zararlı mı? Hayır. Aksine; eğer diş etleri tedavi edilmez ve hastalıklar ilerlerse kemik erimelerinden diş kayıplarına varıncaya kadar pek çok diş ve diş eti hastalıkları ortaya çıkacaktır.

- Diş eti iltihaplarının meydana gelmesini engeller,
- Dişler simetrik hale getirilmiş olur,
- Diş etleri renk ve doku bakımından uyumlu ve sağlıklı olur
- Çürük ve diş kaybı sorunları ortadan kalkar
- Diş eti çekilmesi, iltihaplanma, kanamalar ve morarmalar engellenmiş olur
- Rahatlıkla gülümseyebilirsiniz,
- Diş ve diş etlerinin parlamasını ve pembe görünmesini sağlar,
- Diş eti kokusunun önüne geçilir.
8
Diş eti estetiği tedavisine ihtiyacım var mı?
Hasta, Periodontoloji Uzmanına muayene olarak pembe estetik tedavisine ihtiyacı olup olmadığını öğrenebilir.
9
Diş eti iyileşmesi süreci ne kadar?
Diş eti tedavisi olduktan sonra hasta ve tedaviye göre iyileşme süresi 11-15 gün arasında değişebilmektedir.
10
Pembe estetik tedavisi esnasında ağrı hissi olur mu?
Hastanın ağrı ve acı hissi yaşamaması için tedavi esnasında lokal anestezi uygulanır. Bu sayede hasta acı ve ağrı hissi duymaz. Ameliyat sonrasında meydana gelebilecek ağrıların önlenmesi için doktor tarafından tavsiye edilen yöntemler uygulanacaktır.