Laminate Veneer Diş Kaplama

Porselen laminate veneer , estetik diş tedavisi yöntemlerinden biridir. Laminate , latince bir kelime olup, Latince’de yaprak  ise kaplama demektir. Laminate Veneer ile Yaprak Diş Kaplaması aynı şeyi ifade etmektedir.
Kozmetik ve Estetik diş hekimliğinin ilerlemesi ve gelişmesi ile birlikte yaprak diş kaplaması yoğun olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Hangi nedenlerle kullanıldığını aşağıda ayrıntılı olarak açıkladık. Ancak kısaca yapılma amacı: Diş kaplaması çeşitlerinden biri olan laminate veneer, diş hastanelerinde diş hekimleri tarafından, daha çok “estetik gülüş
tasarımı ” isteyen hastalar için uygulanmaktadır.

1
Laminate veneer nedir (Porselen yaprak diş kaplama)?
Dişlerin yaprak porselenle kaplanmasına / örtülmesine Laminate Veneer denir. Bu işlem diş hastanelerinde diş hekimleri tarafından uygulanır. Genellikle porselen malzemeden imal edilmiştir. Dişe yapıştırılan plakların kalınlığı 0.3 ile 0.5 mm arasındadır.

Porselen laminate veneer, dişlerin yüzeyine yapıştırılarak; doğal beyazlık (parlaklık) verir ve lekeli, sararmış kırık dişleriniz varsa bu dişlerin onarılmasını sağlayarak pürüzsüz ve mükemmel görünüm sunar. Bu sayede hasta, kötü görüntülerden kurtulmuş ve orantısız dişlerini düzeltmiş olur.
2
Hangi şartlarda ve durumlarda yaprak porselen tedavisi uygulanır?
Estetik açıdan faydalı olmasının yanı sıra aynı zamanda, zamandan da tasarruf ettiren Lamine veneer uygulaması ile aşağıdaki isteklere cevap verilmektedir:

- Estetik diş tasarımı yaptırmak ve gülüşünü yeniden dizayn ettirmek isteyenler,
- Renk, şekil ve diş bozukluklarının giderilmesi gerekiyorsa,
- Diş arasında ki boşlukların doldurulması isteniyorsa,
- Ön dişlerde ve arka dişler çatlamış ve kırılmışsa,
- Kalıcı olarak dişlerin beyazlaması talep ediliyorsa,
- Dişlerde oluşmuş çarpıklıkları ve eğrilikleri düzeltmek ve onarmak isteyenler için laminate veneer tedavisi yapılır.
3
Hangi nedenlerle laminate veneer tedavisi uygulanmaz?
Aşağıdaki sayılan nedenlerle porselen lamina uygulaması yapılmaz:

- Ağız içinde bulunan alt çene önde ise
- Çenede ters kapanma var ise
- Yeterli miktarda mine yok ise
- Dental Fluorozisli durumu söz konusu ise (yapışmama problemi)
- Uykuda diş sıkma ve diş gıcırdatma (bruksizm) gibi problemler var ise
Porselen laminate tedavisi uygulanmaz. Eğer kişi yaptırmaya kararlı ise önce bu problemlerin düzeltilmesini müteakip, işlem başlatmalıdır.
4
Laminate veneer tedavisinde nasıl yol izlenir?
Tedaviye başlamadan önce kendinize tecrübeli uzman bir diş hekimini tercih etmeniz, tedavinizin sağlıklı bir şekilde sonuçlanmasını sağlayacaktır. Doktorunuz tarafından size uygulanacak yöntem bildirilecek, uygun gördüğünüz takdirde işlemlere başlanacaktır.

- Uygulamaya başlamadan önce işlem yapılacak bölgede acı hissi duyulmaması için tatbik yapılacak yer uyuşturulacak, bu sayede acı hissi yok denecek kadar aza indirgenecektir.
- Tedaviye başlarken yaprak porselen dişin, dişinizin üzerine yerleştirildiğinde tam olarak oturması için ön dişlerin yüzeyleri yaprak diş kaplaması levhası boyutunda (0.3 ile 0.5 mm arasında) yüzeysel olarak aşındırılacaktır (törpülenecektir). Bu işlemle; yaprak porselen dişin rahatlıkla kendisi için hazırlanan yuvaya oturması amaçlanmaktadır.
- Akabinde, aşındırılmış yer için ölçü alınacak ve işlenmesi için laboratuvarlara gönderilecek, prova çalışması yapılacak ve bu sürenin tamamlanması yaklaşık 5 günü bulacaktır.
- Diş yapınıza uygun olarak hazırlanan ölçü tamamlandıktan sonra, törpülenmiş dişlerin üzerine yerleştirilir. Yapıştırılan diş normal şartlarda 15 yıla kadar kullanılır ancak iyi bir bakımla 20 yıla kadar kullanabilirsiniz.

Tedavi başlangıç ve bitiş tarihlerinden arasında doktorunuz tarafından istenirse, geçici yaprak dolgu yapılabilir.
5
Tedavi ne kadar sürecek
Bu işlemden, kısa sürede harika sonuçlar alınabilir. Laminate veneer’in tedavi süresi yaklaşık 7-8 gün arasında değişmektedir. Bu süre içinde hastalar, istediği sağlıklı dişlere kavuşmaktadırlar.
6
Yaprak porselen mi - Zirkonyum mu yaptırmalıyım?
Yaprak porselen mi zirkonyum mu sorusuna verilecek yanıt tabi ki hastaların daha çok tercih ettiği ve doktorların tavsiye ettiği yaprak porselendir. Çünkü porselen diş lamine, doğal diş yapısına daha çok benzediğinden şeffaf ve mat olmaktan uzaktır bu nedenle parlak ve gösterişlidir.
7
Kullanım ömrü ne kadardır?
15 yıla kadar rahatlıkla kullanılabilir ve iyi bir bakımla 20 yıla kadar ömrü vardır.
8
Yaprak porselen diş fiyatları ne kadar?
Yaprak porselen diş fiyatlarını öğrenmek için Özel Maya Diş Hastanesinin telefonlarını arayabilir veya bize Whatsapp hattından yazabilirsiniz.