Kanal Tedavisi

Dişlerinizle sağlıklı bir hayat yaşarken çeşitli etkenlerle oluşan diş çürüğü nedeniyle sorunlar yaşayabilirsiniz. Diş çürüğü toplumlarda en sık görülen hastalıklardan biridir. Bu durum; ağrı, soğuk/sıcak hassasiyeti, diş aralarına gıda sıkışması ile kendini belli edebildiği gibi bazen de ağız kokusu ya da diş eti kanamasıyla birlikte görülebilir. Bu gibi sorunlarla karşılaştığınızda artık endişelenmenizi gerektirecek herhangi bir durum söz konusu değildir. Çünkü tedavisi var: Kanal Tedavisi.

https://youtu.be/hgMBq9pn8bs

Teknolojinin ilerlemesi ve tıp dünyasındaki gelişmeler ile bu problemlerden kurtulabilir ve eski ağız sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Çürük bir dişin kurtarılması dolgu veya kanal tedavisi (endodontik tedavi veya endodonti) adı verilen yöntemlerle mümkündür. Yıllar önce, hastalanan veya zarar gören dişler çekilirdi. Bugün ise kanal tedavisi yapılarak kaybedilecek durumdaki dişler bile kurtarılabilmektedir.

1
Dolgu ve Kanal tedavisi (endodonti) nedir?
Dolgu işlemi, çürüyen diş dokusunun temizlendikten sonra temizlenen bölgenin kompozit, kompomer gibi çeşitli materyallerle yeniden restore edilme işlemidir. Günümüz teknolojileri ile basit, ağrısız ve konforlu bir şekilde dolgu tedavisi yapılmaktadır. Dolgu ile yapılan restorasyon sayesinde çürümüş ve zarar görmüş dişler eski sağlığına kavuşmaktadır.

Dışarıdan bakıldığında görünmeyen, dişin iç kısmında dişin beslenmesini sağlayan sinirler bulunmaktadır. Halk arasında diş siniri olarak bilinen bu yapıya pulpa dokusu denilmektedir. Kanal tedavisi ise diş çürüğünün canlı pulpa dokusuna inmesiyle oluşan iltihaplı dokunun kök kanallarından çıkarılması işlemidir. Kök kanallarının dezenfektan bir madde ile temizlendikten sonra doldurulması ve daha sonrasında üzerinin restore edilmesi ile tedavi bitirilir. Kanal tedavisi yapılan dişlerin restorasyonu sağlıklı kalan diş yapısına göre kompozit, onley ve porselen kaplama ile yapılabilir. Hasta için kanal tedavisinin basit bir dolgudan tek farkı daha uzun süreli bir işlem olmasıdır.
2
Kanal tedavisi hangi durumlarda yapılır?
- Dişlerde uyaran olmadan başlayan ağrı hissi,

- Diş bölgesinde abse ile oluşan şişlik,

- Sıcak ve soğuk besinlere karşı hassasiyet,

- Besinlerin tüketimi esnasında dişin üzerine bastırılmasıyla oluşan ağrı ve acı hissi,

- Diş içindeki canlı dokunun ölmesi sonucunda diş rengindeki değişiklik,

- Diş eti hastalığı,

- İleri derecede diş çürümesi,

- Daha önce kanal tedavisi yapılmış bir dişteki problemin tekrarlaması,

- Dişin çatlaması,

- Diş ve diş kökünün çeşitli etkenlerle kırılmasıyla meydana gelen travmatik hasarlar sonucu pulpa iltihaplandığında, halk arasında kanal tedavisi olarak bilinen endodontik tedavisi işlemleri gerçekleştirilir. Endodontik tedavinin geciktirilmesi durumunda doktor dişin çekilmesine karar verebilir ve diş kaybı yaşanabilir.
3
Kanal tedavisi nedir, endodonti diş tedavisi nasıl yapılır?
Dişin restorasyonu veya kurtarılma çalışmasına kanal tedavisi (endodonti) denilmekteydi. Hastalarımız tarafından sorulan, “Kanal tedavisi nasıl yapılır” sorusunu adım adım cevapladık.

Kanal tedavisi yapılırken ilk önce ön hazırlık yapılır sonra tedavi aşamasına geçilir.
4
Ön hazırlık 1: Teşhis
Diş hekimi tarafından hasta muayene edilerek röntgen görüntüleri tetkik edilir ve kanal tedavisi işlemi yapılmasına karar verildikten sonra ikinci adıma geçilir.
5
Ön hazırlık 2: Anestezi
Endodonti tedavisine başlamadan önce hastaya işlem sırasında ağrı ve acı hissi duymaması için lokal anestezi yapılır.
6
Ön Hazırlık 3: Enfeksiyon kapmış dişin diğer dişlerden izole edilmesi
Enfeksiyon kapmış dişin veya yanındaki komşu dişlerin işlemden olumsuz etkilenmemesi için ince bir lastik (dental dam) örtü ile koruma yapılır.
7
Kanal tedavisi aşama 1: Kanal yapılacak dişin taç kısmının açılması
Kanal tedavisi yapılacak dişteki çürük olan diş yapısı uzaklaştırılır. Böylece tedavi için pulpa odasına ve kök kanallarına erişim sağlanır.
8
Kanal tedavisi aşama 2: Kanal köklerine dezenfektan uygulanması
Diş hekimi tarafından, kök kanallarında hasarın durdurulması ve bakterilerin öldürülmesi için kanallara ve pulpa odasına dezenfektan uygulanır.
9
Kanal tedavisi aşama 3: Kanal içindeki pulpa dokusu temizlenir
Kök kanalları hastalıklı ve ölü pulpa dokusundan arındırılır. Burada bulunan doku cansız olduğundan ve başlangıçta anestezi yapılarak uyuşturulduğundan, hasta acı ve ağrı hissi duymaz. Sinirler dişten tamamen alınmış olur. Kanal dolgu ajanlarının sağlıklı ve sızdırmaz bir şekilde tıkama sağlaması için çeşitli araçlarla kök kanalları şekillendirilir.
10
Kanal tedavisi aşama 4: Kanal kökleri doldurulur ve mühürlenir
Hazırlanmış kök kanallarını doldurmak için gutta percha ismindeki dolgu malzemesi kullanılır. Gutta Percha dolgu yalıtkandır ve ısı verilerek mühürleme işlemi yapılır. Bu sayede kanallar tıkanmış olur. Bakterilerin yeniden enfekte olmasını önlemek için kanalların sızdırmazlığına azami derecede dikkat edilir.
11
Kanal tedavisi aşama 5: dolgu malzemesi veya kaplama ile tamamlanır
Kanal tedavisi işlemi, çoğu zaman tek seansta dolgu ile tamamlanır.

Tek seansın yapılamadığı durumlarda kök kanallarına çeşitli kimyasal ajanlar uygulanarak diş yüzeyi geçici dolgu ile kapatılır. Geçici dolgu dişi kontaminasyondan (yabancı madde etkisiyle kirlenme ya da temizliğini ve saflığını kaybetme; enfekte olma durumuna karşı) korumak amacıyla yapılır ve enfeksiyonun ilaçla tedavi edilerek ortadan kaldırılması amacıyla reçete yazılır.

Hastanın, doktor tarafından verilecek tavsiyelere uyması ve ilaçları kullanması son derece önem arz etmektedir. Tavsiyelere uyan ve reçetesini uygulayan hasta, ortalama 5-7 gün içinde randevuya çağrılır. Dişleri enfeksiyondan korumak için yapılan geçici dolgu kaldırılarak, kaplama veya daimi dolgu yapılır ve kanal tedavisi işlemi sonlandırılır.
12
Kanal tedavisi sonrası ağrı oluşur mu – diş acır mı?
Tedavi işleminden sonra birkaç gün boyunca dişte ağrı ve acı hissi oluşabilir. Diş üstüne basamama, ağrı ve acı hissi oluşması normal bir durumdur. Diş hekiminin tavsiyelerini yerine getirdiğiniz zaman kısa sürede geçecektir. Ağrının uzun süre geçmemesi durumunda diş hekiminize başvurun.
13
Kanal tedavisi ne kadar sürer?
Ağız içinin yapısına, kanal köklerine, diş sayısı faktörlerine bağlı olarak değişiklik gösterse de bu süre bir diş için ortalama 30 dakikadır.
14
Kanal tedavisi yaptıranlar memnun mu, tedavinin başarı oranları nedir?
Kanal tedavisi başarı oranı %95’ in üzerindedir. Hastaların büyük bir çoğunluğu kanal tedavisinden memnuniyet duymaktadır.
15
Kanal tedavisi yapılan diş çürür mü?
Evet. Hatalı ve özen gösterilmeden yapılan endodontik tedavi sonrası dişlerde çürümeler oluşabilir. Tedavi sonrası başka bir yerden diş çürümesi meydana gelmiş ise bunun sebebi yan dişler olabileceği gibi dişe yeterli hijyen ve bakımın gösterilmemesi de olabilir. Dişin çürümesi durumunda diş hekiminize başvurmanız önerilir.
16
Endodonti tedavisinin başarısız olmasının nedenleri nelerdir?
%5 ihtimalle de olsa endodontik tedavisi başarısızlıkla sonuçlanabilir. Bunun nedenleri;

- İşlem esnasında enfeksiyonun yeterince temizlenmemesi,

- Kök kanallarının yetersiz şekillendirilmesi nedeniyle kanal dolgusunun tam tıkamayı sağlamaması, 

- Kök kanalları içinde kullanılan aletlerin kırılması,

- Kök kanallarında yapılan yetersiz dezenfeksiyon,

- Ulaşılamayan kanalların yeterince temizlenememesi,

- Kök içindeki bölmelerde meydana gelen çatlamaların olması,

- İşlem yapılan bölgedeki dolgunun düşmesi,
17
Başarısız kanal tedavisi nasıl anlaşılır?
Başarısız kanal tedavisi dişin şişmesine ve ağrımasına yol açar.
18
Başarısız kanal tedavisi sonuçları neler doğurur?
Başarısız kanal tedavisi sonucunda hasta aynı bölgeden acı ve ağrı hissetmeye başlar. Bu durumda kanal tedavisinin yeniden yapılması gerekmektedir. Yenilenen tedavi sonucunda hasta sağlığına kavuşur. Eğer işlem yine başarısızlıkla sonuçlanırsa; kök ucu rezeksiyonu tedavisine başvurulur. Kök ucu rezeksiyonu da çözüm olmazsa bu sefer diş hekimi tarafından dişin çekilmesine karar verilebilir.
19
Kök ucu rezeksiyonu nedir?
Kök ucu rezeksiyonu; endodontik tedavi uygulanan bir hastanın, tedavisinin başarısız olması durumunda uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu işlem ön ve arka dişlerin tamamına uygulanabilir.  “Kök ucu rezeksiyonu” tedavisinin uygulanmasına;

- Daha önce tedavi işlemleri gerçekleştirilen hastanın işlemlerinin başarısız olması, acı ve ağrılarının devam etmesi,

- Diş içindeki kök kanallarının kırılması,

- Dişte kist oluşması durumunda uzman diş hekimi tarafından karar verilir.
20
Kanal tedavisi sonrası yemek ne zaman yenmelidir?
Tedavi sonrasında anestezinin etkisi birkaç saat devam edecektir. Uyuşukluk geçince kaygan, ılık, yumuşak gıdaları yeme içmede bir sorun olmayacaktır. Ancak gıdaları tüketirken aşağıdaki hususları göz önünde bulundurmalısınız;

- Yiyecekler ve içecekleriniz; sıcak, sert, yapışkan olmamalı,

- İşlem tesis edilen yer üzerinde çiğneme yapılmaktan kaçınılmalıdır.
21
Kanal tedavisi sonrası iltihaplanma oluşur mu?
Evet. Dikkatsiz ve özensiz bir tedaviden sonra, ağız içi temizliğinin ve bakımının da yapılmamasına bağlı olarak iltihaplanma oluşabilir. 
22
İltihaplı dişe kanal tedavisi yapılır mı?
Evet. İltihaplı dişe tedavi yapılabilir. Amaç iltihaplı yerin dişten atılmasını sağlamaktır.
23
Hamilelikte kanal tedavisi yapılabilir mi?
Diş hekiminiz uygun gördüğü takdirde; hamilelikte dolgu ve kanal tedavisi yapılabilir. Hamilelerde diş rahatsızlıkları riski daha yüksektir. Hem annenin hem de bebeğin sağlığının korunabilmesi için düzenli olarak diş hekimi kontrolleri yapılmalıdır.
24
Kanal tedavisi fiyatları ne kadar?

anal tedavisi fiyatlarını öğrenmek için Özel Maya Diş Hastanesinin telefonlarını arayabilir veya bize WhatsApp hattından yazabilirsiniz.