İmplant Diş Tedavisi


İmplant; eksik olan dişlerin yerine foksiyonel ve estetik amaçla çene kemiğine basit bir operasyonla yerleştirilen çoğunlukla vida şeklinde yapay bir diş köküdür. İmplantlar titanyumdan yapılmakta olup, çene kemiği titanyumu vücudun bir parçası olarak algılayarak yüksek doku uyumu sağlanıp, başarı oranı yüksek bir tedavi yöntemidir. Tek diş eksikliklerinden, hiç dişi olmayan hastalara kadar çok geniş bir yelpazede uygulanıyor olması nedeniyle diş hekimliğinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu uygulama komşu dişlere hiç müdahale edilmeden gerçekleştirilmektedir.


1
İmplant nedir? Dental diş implantı ne demek?

İmplant tedavisi bilimsel veri tabanında çok iyi belgelendiği üzere başarı oranı oldukça yüksek bir yöntemdir. Estetik alanda kaybedilmiş veya eksik dişleri olan hastaların herbirine doğal bir görünüm sağlamaktadır.


2
İmplant hangi maddeden / malzemeden yapılır?
Diş implantı, vücut tarafından, vücudun parçasıymış gibi kabul edilen ve vücuda uyumlu titanyum malzemeden imal edilmiş bir malzemedir. 
3
İmplant diş tedavisi ne kadar sürer?
İmplantlar yerleştirildikten sonra kemik ile kaynaşması (osteointegrasyon) için, eğer ileri uygulamalar yapılmamış ise; hastanın yaşı, kemik kalitesi ve sistemik durumuna bağlı olarak 1 ile 6 ay arasında değişen kemik iyileşme süresi gerekmektedir.

Günümüzde kullanılan implantların yüzey özelliklerinin gelişmesiyle, geçici implant üstü protezler yapılabilmektedir. İmplant üstüne yapılacak protezin zamanını belirleyen birçok faktör vardır.

Bu süre dikişsiz implantta 1/4 oranında daha azdır. Dikişsiz implantta her bir diş için bu süre 6-9 dakika arasındadır.

Diş hekiminiz sizlere tedavi süreci hakkında doğru zamanlamayı, sizin beklentilerinizi de dikkate alarak belirleyecektir.


4
İmplant diş tedavisi kimlere yapılabilir?
  

Genel sağlık durumu iyi olan, çene kemiği uygun, hiç dişi olmayan veya tek diş eksikliği olan kişilere uygulanmaktadır.

5
İlk muayene neden yapılır?
Başarılı bir implant tedavisi, işlem öncesinde çok net bir protetik değerlendirmeye dayanan cerrahi planlama ve tedavi seçeneklerinin değerlendirilmesi gerekir.
Muayene sırasında dişlerin panoramik radyografisi veya üç boyutlu görüntüsü (tomografi) çekilir ve modelleme işlemleri yapılır. Uygulanacak tip ve markaya karar verilir.
6
Bütün diş hekimleri implant yapabilir mi?

En iyi sonuçları elde etmek istiyorsanız; alanında uzman, bu tedavide tecrübe kazanmış, gerekli eğitimleri almış bir diş hekimini tercih etmenizi öneririz.

7
Çocuklar için diş implantı yapılır mı?

Evet, çocuklar için diş implantı yapılabilir. Çocuklar, çok hareketli olduklarından dolayı yaralanma veya kaza riskleri yüksektir. Bu risklere bağlı olarak kalıcı dişlerini kaybetme durumu söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda çocuklar büyüme ve gelişimini tamamladıktan sonra  bu tedaviyi yaptırması kesin ve kalıcı bir çözüm olacaktır.

8
Damak (hareketli) protez kullanan hastalar implant yaptırmalı mı?

Evet. Damak protez kullanan (komple dişsiz) hastalar, implant tedavisiyle hareketli protezlerden kurtulabilirler.

9
Protezler yapılana kadar dişsiz mi kalacağım?

Eksik dişlerinizin sayısına bağlı olarak ne tür bir geçici diş protezi uygulanacağına yine diş hekiminiz karar verecektir. Eğer dişleriniz çok eksikse bu sürede geçici hareketli protez ya da gerçekleştirilen yönteme göre sabit bir protez edinebilirsiniz. 

Hiç diş olmama durumunda veya benzer durumlarda kısmi dişsizliklerde Bredent Fast&Fixed tekniği  uygulanarak bir günde implant ile sabit geçici diş yapmak mümkün olmaktadır.

10
İmplantta flepsiz (dikişsiz) cerrahi nedir?

Dişleri çevreleyen diş etlerinin zarar görmeden, dikiş atılmadan veya kesilmeden işlem yapılmasına flepsiz (dikişsiz implant) cerrahisi denilir. Bu işlemde iyileşme çok hızlı gerçekleşmekte ve daha konforlu olmaktadır. Her vaka bu teknik için uygun olmayabilir. Bu konudaki kararı diş hekiminiz ilk muayene sonunda verecektir.

11
All On 4 ve All On 6 tekniği (bir günde implant) nedir?
All-on-4 veya All-on-6 tedavisi tamamen dişsiz olan çenelerde titanyum vida kullanılarak yapılan yeni bir implant tedavi şeklidir. All-on-4 veya All-one-6 tedavisinin diğer tedavilerden en önemli farkı implantların ağız içinde konumlandırılma şekilleri ve geçici kronların implant üstüne ortalama 3 aylık bekleme süresine gerek kalmadan  hemen yerleştirilmesidir.

İmplantlar konumlandırılacağı bölgeye uygun olarak farklı açılarla yerleştirilerek tam tutunma sağlanmış olur. Geleneksel implant tedavisinde hiç diş olmayan bir çenede 8 ila 10 implant kullanılırken, bu teknikte yalnızca 4 veya 6 implant  yerleştirilmektedir. İmplantların yerleştirilmesinden sonra implantların üstüne geçici kron (kaplama) veya köprüler yerleştirilir. Ortalama 3 ay sonra ise kalıcı kronların (kaplama) takılmasıyla tedavi sona erer. All on 4 veya All on 6 implantların bakımı geleneksel implantlar ile aynı şekildedir.
12
İmplant üstü kronların (kaplamaların) çeşitleri nelerdir?
- İmplant Üstü Döküm Seramik Kaplama (Smante)
- İmplant Üstü Döküm Seramik Kaplama (Vidalı Sistem)
- İmplant Üstü Eos Seramik Kaplama (Smante)
- İmplant Üstü Eos Seramik Kaplama (Vidalı Sistem)
- İmplant Üstü Zirkonyum Kaplama (Smante)
- İmplant Üstü Zirkonyum Kaplama (Vidalı Sistem)
13
İmplant diş nasıl yapılır? Adım adım diş implant tedavi süreci
 • İmplant sürecinde hekiminiz tarafından ilk muayeneniz gerçekleştirilerek gerekli tetkikler yapılır. Son teknoloji Tomografi cihazlarımız ile röntgeniniz çekilerek doku ve diş ekimi tedavisi için ağız-çene yapısının ve sağlığının uygun olup olmadığı değerlendirilir. Bunun yanında genel sağlık durumunuz dikkate alınarak gerekli tetkikler istenebilir.
 • İmplant tedavisine uygun olduğunuz tetkikler sonucunda belirlendikten sonra Tomografik veriler (3D Görüntüleme) yoluyla implant yerleştirilecek bölgeler diş hekiminiz tarafından tespit edilir.
 • Çene yapınıza uygun implantın hangisi olduğu, işlemlerin yaklaşık ne kadar süreceği, ameliyat öncesinde ve sonrasında nelere dikkat edileceği ve fiyat bilgisi hakkında diş hekiminiz ayrıntılı olarak sizi bilgilendirir.
 • Hasta ve hekim müsaitse aynı gün işlemlere başlanabilir, aksi taktirde uygun bir tarihe randevu verilir. İmplant yerleştirme ameliyatınız lokal anestezi veya genel anestezi yöntemi ile yapılabilir. Hangi yöntemin uygulanacağına hekiminizle birlikte karar verebilirsiniz.

 • Diş eti hastalıklarından dolayı kemik kaybınız veya kemik yetersizliğinizin olması durumunda sorunlu bölge kemik greftleme yoluyla kemik dokusu bakımından istenilen yoğunluğa getirilir

 • İmplantlarınız basit bir operasyon ile yerleştirildikten sonra kemiğin iyileşmesine kadar geçen ortalama 3 aylık bekleme sürecinde hekiminiz birkaç kez kontrole gelmenizi isteyebilir.

 • Bekleme süreci sonunda, hekiminiz implant üstü protezlerinizin ölçü ve provaları için size randevu verecektir. Provalarda sizin ve hekiminizin onayladığı implant üstü protezlerinizin son randevuda takılmasıyla tedaviniz sona erecektir.

1. Aşama - Çene kemiğine implant vidası (yapay diş kökü) yerleştirilmesi:
İlk önce, diş eti dokusunun altında bulunan çene kemiğinde eksik dişin bulunduğu bölge üzerinde bir kanal açılır ve implantlar bu boşluklara yerleştirilir. Ardından diş abutmenti (dayanağı) olarak bilinen bir konektör, implant üstü seramik kronları (kaplamaları) tutmak ve desteklemek için diş implantının üzerine yerleştirilir. Bu işlemler sırasında, hasta diş ağrısı ve acı hissetmez. İmplant yerleştirme işleminde, bir adet implant için gereken süre yaklaşık 30 dakikadır.
 
2. İkinci aşama - İmplant üstü kronun (kaplamanın) takılması:
Birinci işlemin yapılmasından ve ortalama 3 aylık bekleme sürecinden sonra implantlar, yerlerine iyice oturmuş ve kemiğe kaynaşmış olurlar. Bekleme sürecinde ağız içi ölçüler alınarak implant üstü kronlar (kaplamalar) hastanın ağız yapısına ve diş pozisyonlarına göre hazır hale getirilir. Son işlem olarak implantların üzerine kronlar (kaplamalar) yerleştirilir.
 
Kronlar (kaplamalar), en güzel gülüşü size vermek amacıyla -kişiye özel olarak- son teknoloji cihazlarla imal edilmekte ve yapılan provalar sonunda sizin de onayınızla kronlara (kaplamalara) son şekli verilmektedir.
 
Ayrıntılı bilgi almak için Whatsapp'tan yazabilir veya 0352 220 3000'dan hemen arayabilirsiniz.
14
İmplant diş tedavisinin avantajları nelerdir?

İmplant tedavi yöntemi, gelişen teknoloji ile eksik dişlerin tedavisinde devrim niteliğindedir. İmplant tedavisinin uzun vadeli başarı oranı yüzde 97'dir. Bu yöntemin avantajları şunlardır:

 
• Estetik olarak doğal dişe çok yakın bir görünüm sağlar. Böylece görünüm ve kullanış itibariyle diğer dişlerden ayırt edilmesi zordur.

 • Protezlerin hareketli olma zorunluluğunu ortadan kaldırır.
 • Yüksek kaliteli implantlar iyi bir bakım ile ömür boyu kullanılabilir.
 • İmplant dişler doğal dişlerle aynı fonksiyonu yerine getirir ve beslenme veya diş bakımında zorluk çıkarmaz. Normal çiğneme hissini verir.
 • Az bakım gerektirir. Ana dişlerinizde olduğu gibi implant yapılmış dişlerinizi fırçalamak ve diş ipi kullanarak bakım yapmak kolaydır.
 • Özgüven hissi verir ve estetik gülüş kazandırır.
 • İşlemler esnasında komşu dişlere müdahale edilmez ve yalnızca ilgili diş üzerinde işlem yapılır.
 • Dental implantlarda, takma dişleri yerinde tutmak için başka bir materyal veya malzemeye ihtiyaç yoktur.
 • Temel olarak implant, diş protezlerinin yükünü gerçek bir diş kökü gibi üzerine aldığından çok daha doğal, sağlıklı bir çiğneme hissi, konuşma ve görüntü vermektedir. Bu nedenle implant diş tedavisi, olmayan dişlerin yerine uygulanan en doğru tedavi yöntemidir.
 

15
İmplant tedavisinin yan etkileri, riskleri, zararları veya dezavantajları var mı?
Tıbbi olarak yan etkisinin olduğu saptanmamıştır. Bilimsel araştırmalarda, olumsuz klinik vakaya ve alerjik reaksiyona rastlamamıştır. 
 
Ancak implant vidası çene kemiğine yerleştirildikten sonra doğal olarak vücut, o cisme “doğal“ bir reaksiyon tepkimesi verecektir. Bu reaksiyon tepkimesi 7 ile 10 gün arasında sürmektedir ve bu süre sonunda normal hale dönmektedir. Daha sonraki zamanlarda bir reaksiyon durumu söz konusu olmayacaktır.
16
İmplant uygulanacak yerde yeterli kemik yoksa nasıl bir yöntem uygulanır?

İmplant yerleştirilecek bölgedeki kemiğin yoğunluk, yükseklik ve kalınlık değerleri önemlidir. Bu durum tedavinin başarı oranını etkilemektedir. Kemiğin yeterli olmadığı hallerde kemik yoğunluğunu istenilen düzeye getirmek için farklı tekniklerle (kemik greftleri kullanılarakkemik oluşturmak gerekmektedir. Bu işlem için çenede yatay ve dikey yönde kemik oluşturma, blok greftleme, üst arka bölgede sinüs lift işlemleri gibi işlemler yapılabilmektedir.

17
İmplant tedavisi sırasında ve sonrasında diş ağrısı ve acı hisseder miyim?
Cerrahi işlemler lokal anestezi, sedasyon veya genel anestezi uygulanarak gerçekleştirilir. Bu işlem esnasında, hasta, ağrı ve acı hissi duymaz. İmplant işlemleri yapıldıktan sonra meydana gelebilecek acı ve ağrı hissi diş hekiminizin tavsiyesine ve önerilerine uyduğunuz taktirde yok denecek kadar az olmakta ve kısa süre içinde kaybolmaktadır.
 
İmplant hastaları, ameliyattan sonra -genel olarak- bir sonraki gün, günlük aktivitelerini yapabilir hale gelirler.
18
İmplant diş fiyatları neden farklılık gösterir?

Çok sayıda marka ve türde implant üretildiği için fiyatlar da o oranda farklılık gösterir.

19
İmplant diş bakımı nasıl yapılmalı?
Diş bakımı ana dişlerinize uygulayacağınız bakımdan farksızdır. İmplantlarınızın uzun ömürlü olması için düzenli fırçalama, diş ipi kullanımı ve rutin diş hekimi kontrollerini yaptırmanız yeterlidir.
20
İmplant diş tedavisinin alternatifleri var mı?
İmplant tedavisinin alternatif tedavileri köprüler ve takıp çıkarılabilen (takma) dişlerdir. Ancak bunlar implant diş tedavisine göre çok konforsuz tedaviler olarak bilinmektedir.

1. Köprü diş ile implant diş arasındaki farklar (Karşılaştırma)

Köprü Diş İmplant Diş
Çene Kemiği Komşu dişlerden destek alır. Çene kemiğine sabitlenir ve çene kemiğinden destek alır.
Durum Komşu dişlerin de küçültülerek köprüye dahil edilmesi gerekir. Komşu dişlere herhangi bir işlem yapılması gerekmez.
Ömrü (Kullanım süresi) Genellikle 7 ila 10 yıl arasında ömrü vardır. (Köprü fiyatları uygun olsa da; her 7 ila 10 yılda bir değiştirilmesi gerekir.) 15+ yıldan fazla ömrü vardır. (İyi bir bakımla ömür boyu kullanabilirsiniz).
Maliyet İmplant dişe göre ucuzdur. Köprü dişe göre pahalıdır.
Cerrahi Durum Cerrahi işleme gerek yoktur. Cerrahi işlem gerektirir.
Yapım Süresi En fazla bir hafta gibi kısa bir süre. Ortalama 3 ay.


2. Takma diş ile implant diş arasındaki farklar (Karşılaştırma)

Takma dişler İmplantlar
Çene Kemiği Zamanla kemik kaybı meydana gelebilir ve yüz yapısının daha da kötüleşmesine neden olabilir. Yüz yapısını korumak için çene kemiğini uyarır ve korumaya yardımcı olur.
Destek Diş etlerine oturur, acıtır, kayabilir ve rahatsızlığa neden olabilir. Ana dişler gibi çene kemiğine sabitlenir, kaymaz, rahatsızlığa neden olmaz.
Ömrü (Kullanım süresi) Genellikle 7 ila 15 yıl arasında sürer. 15+ yıldan fazla ömrü vardır. (İyi bir bakımla ömür boyu kullanabilirsiniz).
Maliyet Daha uygun fiyatlı ancak genellikle daha az etkili. Daha yüksek fiyatlı ancak uzun vadede daha etkili.
Duygu Alışmak için uzun zaman gerektirir ve doğal hissettirmez. Ana dişler gibi hissedersiniz.
Görünüm Gevşerse veya rahatsızlığa neden olursa farkedilebilir. Yanaklarınızı ve dudaklarınızı destekler. Doğal görünüm sağlar.
Bakım Temizlik için düzenli olarak çıkarılması gerekir. İmplantlar sabittir. Fırça ve diş ipini ana dişlerinize işlem yapar gibi kullanabilirsiniz.
Konuşma Konuşmaya müdahale edebilir. Konuşurken zorlanabilirsiniz. Belki yerinden çıkabilir. Konuşmada sorun yaşamazsınız.
Beslenme Bazı sert veya yapışkan yiyeceklerden kaçınmanız gerekir. Çiğneme fonksiyonunu tam olarak kazandırır.
Cerrahi Durum Cerrahi işleme gerek yoktur. Cerrahi işlem gerektirir.

21
İmplant diş güvenilir mi ve ömrü ne kadar?
İmplant tedavisi uzun yıllardır yüksek başarı ve memnuniyet oranlarıyla tüm dünyada tercih edilen güvenilir bir tedavidir. İmplantlarınızı iyi bir diş bakımı ile ömür boyu kullanabilirsiniz.

22
İmplant neden oynar veya sallanır?
-İmplant üstü protezlerin uygun yapılmaması,
-Çene kemiği ve diş etinin sağlığının bozulması (hastanın ağız hijyen kurallarına uymaması, implant operasyonu sonrasında gelişen sistematik hastalıklar vb.)
-Hastaların (özellikle hareketli protez kullananlarda) protezlerin kullanım tavsiyelerine uymamaları durumlarında implant oynayabilir veya sallanabilir.