Diş Sağlığı

Dişlerde Renk Değişimi

Dişlerde oluşan renk değişikliği kişinin yaşam kalitesini düşüren utanmasına ve gülüşlerini saklamasına sebep olan bir sağlık problemidir. Gülümseme de estetiğinin en önemli parçası dişlerdir. Dişlerin görünümleri veya eksiklikleri birey hakkında çok şeyler söyler. İyi bir gülümseme, sosyal ve profesyonel ortamlarda iyi bir ilk izlenim bırakmada önemli bir faktör olabilmektedir.


Diş Rengi Değişir mi?

Pek çok kişi bembeyaz dişlere sahip olmayı istemektedir ancak çoğu durumda bu maalesef mümkün olmamaktadır. İnsanlar lekesiz ve beyaz dişler ile dünyaya gelmiş olsalar da bazı durumlarda zaman içerisinde dişlerde renk değişimi ve lekelenme meydana gelmesi söz konusu olmaktadır. Bunun yanı sıra tüm dişler doğuştan bembeyaz olmayabilir. Daha sarı alt tonu olan diş yapılarının da genetik olarak insanlarda olabildiği bilinmektedir. İnsanların zaman zaman karşılaştığı ağız problemlerinden biri olarak bilinen diş rengi değişimi kimi zaman insanlar için utanç verici bir durum olarak algılanmaktadır.


Diş Renk Değişikliği Nedenleri Nelerdir?

Dişlerde meydana gelen değişimler tüm dişlerde ya da tek diş üzerinde olabilir. Her iki durum da bu problemi yaşayan insanlar için rahatsız edicidir. Diş renk değişikliğine neden olan birçok farklı faktör yer almaktadır. Bu etkenleri çevresel, gelişimsel, genetik ve dış etkenler olmak üzere 4 ana başlık altında inceleyebiliriz.

Çevresel Etkenler: Diş renk değişikliği çevresel bir etkenden kaynaklanıyorsa, diş rengi beyaz tonlarından kahverengi tonlarına doğru bir değişiklik gösterir. Bu renk değişikliğini önlemenin yolu oldukça basittir. Çevresel etkenlere karşı çeşitli önlemler alındıkça ve bu etkenler ortadan kaldırıldıkça dişler doğal rengine geri döner.

Gelişimsel Etkenler: Bebeklik döneminde çıkan süt dişler ve ilerleyen süreçte süt dişlerin yerini alan asıl dişler bir gelişim sürecinden geçmektedirler. Gelişim sürecinde meydana gelen renk değişikliklerinin giderilmesi ve dişlerin beyaz tonlara dönüştürülmesi için diş beyazlatma yöntemlerine başvurulamaz. Bu nedenle hamilelik döneminde tükettiğiniz gıdalara, kullanmış olduğunuz ilaçlara, hastalık ve beslenme alışkanlıklarını özen göstermelisiniz.

Genetik Yapı: Diş renk değişikliği nedenleri arasında genetik yapıda yer almaktadır. Genetik ya da kalıtımsal olarak dişlerin rengi ya beyaz ya da sarı olabilir. Ayrıca kalıtımsal sorunlar dişlerin şekillerinde ve renklerinde bozukluklara neden olabilir. Genetik ya da kalıtımsal olarak dişlerinizin renginde değişimler meydana geldiyse, dişlerinizi beyazlaştırmak için çeşitli yöntemleri deneyebilirsiniz. Ayrıca dişlerinizin diziliminde ya da şeklinde kalıtımsal nedenlerden dolayı bozukluklar meydana geldiyse, diş teli tedavisi, implant tedavisi, dolgu tedavisi gibi birçok farklı ağız ve diş sağlığı tedavilerine de başvurabilirsiniz.

Dışsal Etkenler: Diş renk değişikliği nedenleri arasında dışsal nedenlerde olabilir. Bu nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz.

*Domates içeren bazı soslar, çikolata, çilek ve pancar gibi yüksek seviyelerde pigment içeren gıdalar dişlerin sararmasına ya da kahverengi bir renge gelmesine yol açabilir.

*Aşırı fazla tüketilen çay, kahve ve alkol ürünleri dişlerin sarı, kahverengi ve mor renge dönüştürebilir.

*Tütün ve tütün ürünlerinin tüketimi dişlerin koyu bir renk almasına yol açabilir.

*Yaşlanmayla birlikte diş minesinde meydana gelen aşınmalar, dişin iç kısmının görünmesine ve sarı bir renk almasına neden olur.

*Çeşitli nedenlerden dolayı kullanılan antibiyotikler dişlerin renginde değişiklikler meydana getirebilir.

*Çeşitli yaralanmalar sonucunda dişteki kan akışında kesilmeler yaşanabilir. Bu da dişin gri bir renk almasına yol açabilir.

Tedavi Yöntemi: Diş Beyazlatma (BLEACHİNG)