Diş Sağlığı
Dişlerde Renk Değişimi
Gençlerde her renkte oluşan renklenme­ler, erişkinlerde daha çok kahverengi, gri veya siyah olabilir. Bu tip renklenmelerin tedavisinde koruyucu yöntem­ler tercih edilebilir. Alışkanlıkların bırakıl­ması, düzenli diş fırçalanması, diş hekimi­nin kontrollü olarakplakve diş taşlarını gi­dermesi, Ultrasonik temizleme cihazları te­davide oldukça iyi sonuç verebilir. Bunun yanı sıra bazı yöntemlerle (örneğin; mikroabrazyon sistemi, aşındırıcı diskler) yardı­mıyla renklenmelerin giderilmesi de alter­natif tedavi seçenekleridir.

Dişlerdekirenkdeğişikliklerinin nedenleri çeşitlidir.

A- Dış Kökenli Renklenmeler:

Dişin dış yüzeyinde lokalize olmuş etkenle­re bağlı olarak oluşan renklenmelerdir. Bu tip renklenmeler çok yaygındır ve çeşitli faktörlere bağlı olabilirler:

· Diş ile ilgili bir yapının kalıntıları

· Kötü ağız hijyeni

· Diyet alışkanlıkları

· Plak ve diş taşı birikimi

· Bakteri ve mantarlar

· Sigara, tütün, pipo kullanımı

· Çay ve kahve kullanımı

B - İç Kökenli Renklenmeler:

Dişlerin oluşumu (odontogenezis) ve oluşumundan sonraki süreçte (odontogenezis sonrasında) oluşan renklenmelerdir.

Fizyolojik (yaşa bağlı) renklenmeler: Yaş ilerledikçe, diş yapısı içinde meydana ge­len dentin apozisyonu ve kireç­lenmiş diş dokuları ile dişin özü arasındaki sıvı değişiminin azalması dişteki dentinin ve minenin ışık geçirgenliğini etkiler ve dişlerin daha koyu görünmesine neden olur.

Kimyasal renklenmeler: Metallerin doğ­rudan teması, oksitlenmesi veya kan ve tükürük içinde çökelmesi so­nucu diş yapılarında renklenmeler görülebilir. Bu tür değişiklik­lerde renk griden siyaha kadar değişebilir.

Çürük nedeniyle görülen renklenmeler: Çürük, beyaz,opakveya gri görüntü verir. Kavite içinde, besinlerin ve bakteri yıkım ürünlerinin birikmesiyle gri, kahverengi veya siyah renklenmeler görülür. Çürük te­mizlenip onarım yapılırsa tamamıyla ortadan kalkar.

Yerel nedenlerle oluşan renklen­meler: Pulpa odasındaki kanama, pulpa do­kusunun parçalanması, kanal tedavisinde kullanılan ilaçlar ve onarımda kullanılan maddeler ile bazı diğer nedeni bilinmeyen durumlara bağlı renklenmeler olabilir.
Diğer Yazılar
Bakımsız ve Sağlıksız Dişler Hastalık Nedeni
Diş Çekimi ve Diş Çekimi Sonrası Yapılması Gerekenler
Çocuklarda Ağız ve Diş Sağlığı
20 Yaş Dişlerimiz Neden Geç Çıkar ?
Diş Kaplamada Zirkonyum Devri
Diş Hekimi Korkusu (Dentafobia)
Dişlerde Renk Değişimi
Anne Adayları Dişlerine de İyi Bakmalı
Diş Tartarı Nedir ?
Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.
Bu bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.

Copyright © MayaDiş 2016   Web Tasarım_Medyatör
CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)