Diş Sağlığı

Diş Hekimi Korkusu (Dentafobia)

Ağız ve Diş sağlığının korunması, olası rahatsızlıkların erken dönemde tespit edilebilmesi için düzenli olarak 6 ayda bir diş kontrollerine gidilmesi gerekmektedir. Ancak dişçi fobisi yaşayan hastalar ağız ve diş sağlığını ihmal etmiyor olsa bile kontrollerini aksatabilmektedir. Bu durum olası problemlerin daha da ilerlemesine yol açarak tedavi sürecinin hem daha zor hem de daha uzun olmasına sebep olabilmektedir. Dentafobinin diş sağlığınızı olumsuz yönde etkilediğini unutmamak gerekmektedir.

Dentafobi Nedenleri Nelerdir?

Çocuklardaki korkunun genel nedenleri; anne babadan duyulan yanlış bilgiler, çocukların yetişkinler tarafından diş hekimiyle ilgili korkutulması, diş hekimi tarafından yapılan muayenenin, tedavinin çocuklara bir ceza unsuru olarak gösterilmesi gibi faktörlerin de fobi derecesinde bir korku oluşmasına yol açabilmektedir.  

Erişkinlerde ise daha önceden yaşanmış kötü deneyimler, kulaktan dolma yanlış bilgiler ve söylentilerdir. Ayrıca diş hastalıkları ya da diş eti hastalıkları nedeniyle hastanın ciddi düzeyde acı duyması gibi durumlar bazı kişilerde diş hekimine gitme korkusunu beraberinde getirebilmekte, diş hekimine gidildiğinde acının daha da artacağına inanılmaktadır.

Kimi zaman da diş hekimlerinin hastaları soğuk bir tavırla karşılamasının da dişçi fobisi oluşmasına neden olduğunu ya da var olan tedirginliğin korkuya dönüşmesine yol açtığını belirtilmektedir.

Dentafobi Nasıl Yenilir?

İleri derece de dentafobi durumlarında genel anestezi yada sedasyon gibi yöntemlerle hastanın acı ya da ağrı hissetmeden tedavinin gerçekleştirilebildiğini belirtebiliriz.

Kişiler kendilerini güvende hissettiren, rahatlatan, güler yüzlü, ilgili bir diş hekimini tercih etmelidir.

Diş hekiminize aklınıza takılan tüm soruları sormaktan çekinmeyiniz. Yapılan işlemler hakkında bilgi sahibi olmanız korkunuzun azalmasını sağlayacaktır.

Diş hekiminize şikayetiniz olmadan da düzenli olarak muayene amaçlı gitmeniz sizi diş koltuğuna alıştıracak ve artık korku yerine normal bir rutin haline dönüştürecektir.

Ayrıca diş hekimliğinde uygulanan tedavi yöntemleri ve kullanılan teknolojik cihazlar sizlerin konforunu artırmaya yönelik olduğunu belirtmek isteriz. Profesyonel ellerde korkuya yer kalmayacaktır.