TEDAVİLER
Diş Beyazlatma (Bleachıng)
Header Resmi

Herkes bembeyaz dişlere sahip olmak ister. Estetik açıdan ışıl ışıl diş isteyen hastaların sayısı gitgide artmaktadır. Buna bağlı olarak, diş beyazlatma (bleachıng) işlemleri son derece önem kazanmış ve alanında uzman diş hekimleri tarafından sık sık yapılan tedaviler arasına girmiştir.1. Diş beyazlatma nedir? (Bleaching)

Diş minesi üzerinde bulunan gözenekleri, zamanla dolduran besin maddelerinin jellerle temizlenmesine, mavi ışık veya lazer teknolojileriyle parlatılmasına diş beyazlatma denir. Bu yöntem diş temizleme işleminden farklıdır. 

2. Diş beyazlatma kaç yaşında yapılır?


Hastalarımız tarafından çok sorulan sorulardan biri “kaç yaşında yapılır” sorusudur.

18 yaşını tamamlamış her hastaya tedavi uygulanabilir. 

3. Dişler neden sararır?


Ağız yolu ile alınan besinler, zamanla dişlerin süngerimsi yapısında bulunan boşluklara dolarak diş renginin bozulmasına neden olurlar. Bozulan dişler sararır.

Diş renginin bolalmasına neden olan en büyük etkenler aşağıda sıralanmıştır.

• Tütün ürünleri kullanma (Sigara vb.)
• Yiyecekler
• Soslar (soya, domates, köriler)
• İçecekler (Çay ve kahve ve kola vb.)
• İlaçlar (Tetrasiklin grubu antibiyotikler)
• Yaş durumuna başlı olarak dişlerin özelliğini kaybetmesi 

4. Sararan dişler beyazlar mı?


Evet. Sararan dişler beyazlar. Diş beyazlatmak basit bir işlemdir. Beyazlatma (ağartma) ürünleri, lekeleri daha küçük parçalara bölerek rengi seyrekleştirir ve dişler bu sayede beyazlamış olur. 

5. Diş beyazlatma işlemlerine ihtiyaç var mı?


Evet. Korkusuzca gülmek isteyen kişiler için dişlerin parlak ve temiz görünmesi çok önemlidir. Dişlerin yapısal olarak bozuk olması ve dişlerde meydana gelen kararmalar gibi istenmeyen durumlar insanlarda psikolojik rahatsızlıklar doğurabilir.

 

Ağız ve Diş Sağlığı merkezlerinde yapılacak işlemlerle veya hastanın kendi kendine evde beyazlatma yöntemlerini uygulayarak istenmeyen lekelerden kurtulabilirsiniz.

Anında etki gösteren ve kalıcı sonuç veren yol, her zaman için özel diş kliniğine başvurup uzman bir diş hekimine görünmektir. 

6. Diş beyazlatma yöntemleri nelerdir?


İki tür beyazlatma işlemi vardır.

6.1. Evde diş beyazlatma (Hastanın kendi kendine uygulayacağı yöntem)
6.2. Özel diş kliniğinde beyazlatma (Ofis Tipi)

 

6.1.  Evde diş beyazlatma nasıl yapılır?

Evde diş beyazlatma (Home Bleaching) işlemi için hastaneye uğramanız gerekir. İşleminizin yapılıp yapılmayacağına hekiminiz karar verir. Uygun görülürse, kişiye özel ağız ölçüsü alınır. Ölçüye uygun plaklar hazırlanır ve plak içine uygun miktarda diş jeli (opalescence) konulur. Bu işlemleri uygularken doktor tavsiyelerine uymanız önem arz etmektedir.

 

İşlem ne kadar sürer? Size uygun olarak hazırlanan kürü, gün içinde 4 saat ile 8 saat arasında tatbik ederek, 10-15 gün boyunca düzenli devam ettirilen tedavi sonrasında başarılı sonuçlar elde edilir.

 

6.2.  Özel Maya Diş Hastanesinde (Diş Kliniğinde - Ofis Tipi)


Ofis tipi diş beyazlatmalar özel diş kliniklerinde veya hastanelerde, diş hekimleri tarafından dişlere kimyasal yollarla uygulanan işlemler bütünüdür. En iyi sonuç, en hızlı ve güvenilir yol diş kliniğinde muayene olmaktan geçer.

Diş kliniğinde parlatma yöntemlerinden biri Power Bleaching yani beyazlatıcı jel ve ışık kullanılarak uygulanan lazer ile yapılan yöntemidir.

 


İşlem ne kadar sürer? Bu işlem yaklaşık 45-60 dakika arasında sürmektedir. Bu süre sonunda dişleriniz 3-4 ton renk değişimine uğrayacaktır.

Bu işlem esnasında doktor tarafından gerek görülürse, temizleme ve biyolojik yöntemler (diş minesinde onarım ve doku takviyesi) uygulanabilir. 

7. Diş beyazlatma güvenli mi, dişlere zararı var mı?


Bilimsel araştırmalar, %10’luk beyazlatma solüsyonu kullanımının zararsız olduğunu göstermiştir. Bu anlamda, diş minesi üzerinde yapısal ve fiziki işlem yapılmasına karşın bir problem gözlenmemiştir. 

8. Tüm hastalara beyazlatma işlemi yapılır mı?


Diş ve diş sağlığı problemi olmayan her hastaya tedavi uygulanabilir. 

9. Diş beyazlatma tedavisi tüm hastalar için aynı oranda mı beyazlar?


Diş beyazlarma tedavisi tüm hastalar için farklılık göstermektedir. Bu durum hastanın diş yapısına ve rengine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. 

10. Diş beyazlatma fiyatları ne kadar?


Kampanya ve güncel diş parlatma fiyatlarını öğrenmek için WhatsApp hattımızı kullanın, bize yazın.

 
Diğer yazılar:


    1- İmplant Diş Tedavisi

    2- Dikişsiz İmplant (Flepsiz İmplantoloji)

    3- Gülüş Tasarımı (Estetik Diş)

    4- Diş Beyazlatma (Blaching)

    5- Zirkonyum Diş Kaplama

    6Ortodonti (diş teli) Tedavisi 

    7Laminatee Veneer Diş Kaplaması (Yaprak Porselen)

    8Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi


Yardımcı linkler:


    - En iyi Diş Hastanesi Maya Diş Yol Tarifi

    - Maya Diş WhatsApp İletişim Hattından Bize Yazın

    - Kayseri En İyi Diş Hekimleri

Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.
Bu bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.

Copyright © MayaDiş 2016   Web Tasarım_Medyatör
CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)