TEDAVİLER
Dikişsiz İmplant (Flepsiz İmplantoloji)
Header Resmi

Diş implant hakkında hastalarımız tarafından sorulan soruları tek bir konu başlığı altında 38 madde ile cevaplandırmıştık. Orada kısaca değindiğimiz dikişsiz implant (Flapless Surgery) konusunu, burada biraz daha açmış olacağız.


1. Geleneksel diş implant ile dikişsiz implant nedir?


1.1. Geleneksel diş implantı:

Diş implantı, titanyum veya zirkonyum malzemeden yapılmıştır. Çeşitli nedenlerle kaybedilmiş, çekilmiş veya olmayan dişlerin yerine kullanılması için çene kemiğine yerleştirilir. Genelde halk arasında çakma diş, çivili diş veya vidalı diş olarak bilinir. Ana dişlerin yerini alabilecek özelliktedir ve ana diş görevi görür (üzerine kron takıldığı zaman). Diş etlerine dikiş atılarak tedavi yapılır.

1.2. Dikişsiz diş implantı (flepsiz implant)

İmplant tedavisi yapıldıktan sonra diş etlerine dikiş atılmadan yapılan implant tedavisi çeşidine dikişsiz implant denilmektedir. Lazer destekli olarak yapılmaktadır.


2. Geleneksel diş implantı yapım aşaması ve süresi (Dikişli Olan – Flep Kaldırılarak)


“Klasik yöntem” diş implantı olarak bilinir. Tedavi işleminde diş eti dokusu kaldırılarak işlem tesis edilir. 


2.1. Birinci Aşama (Vida yerleştirilmesi)


Diş hekimleri tarafından ameliyat ortamında local anastezi ile acısız olarak yapılan yerleştirme işleme kemik içi implant uygulaması denilmektedir. Vidanın yerleştirilme işlemi ilk aşamadır ve ilk aşamada sadece vida kısmı çene kemiğine yerleştirilir. Vida çene kemiğine yerleştirilirken diş eti dokusu kaldırılır. Kaldırma işlemine “flep opersasyonu” denilmektedir. Ameliyat işlemine maruz kalan bölgeye dikiş atılır ve atılan dikişler ortalama 3 ay boyunca orada kalır.


2.2. İkinci Aşama (Vida üzerine kron konulması)


İkinci aşamada ise; dışardan bakınca görünen kısım yani kron veya kaplama denilen malzeme, implant çivinin üzerine yarım saat içinde takılır. Birinci ve ikinci aşamanın tamamlanma süreci ortalama 3 aydır. Bu süre hastadan hastaya göre değişiklik göstermekle birlikte; bir haftada iyileşen hastalarda vardır, 6 ayda iyileşen hastalarda vardır.
3. Dikişsiz implant yapım aşaması ve süresi (Dikişsiz (Flepsiz yani Flep kaldırılmadan))


Diş etleri zarar görmeden implant takılması işlemine dikişsiz implant denilmektedir. Biraz da ha açıklayacak olursak;


Hız kesmeden gelişen teknoloji ile birlikte tıp dünyası da ilerlemeye devam etmektedir. İlerleyen teknoloji ile ameliyat esnasında kullanılan malzemeler ve dijital görüntüleme sistemleri de gelişmiştir. Gelişen malzemelerin kullanımında ameliyat esnasında diş eti dokusu kaldırılmadan işlem yapılabilmektedir. Dolayısıyla yapılan işlemde doku kaldırılmadığı için dental implant yapılan yere dikiş atılma durumu söz konusu olmayacaktır.


3.1. Birinci aşama: Ön hazırlık aşaması (Fizibilite çalışması)


Bu tedaviye başlamadan önce klinik ve radyografik inceleme yapılmalıdır.

Dikişsiz implant yapımında; görüntüleme sistemlerinden yararlanılarak “Cerrahi Rehber Plaklar” hazırlanır. Bu plaklar aracılığı ile tek diş eksikliği, kısmi diş eksikliği veya tam diş eksikliğinde (hiç diş olmaması durumunda) dikişsiz implant tedavisi yapılabilmektedir.

Yerleştirilecek kemik bölgesinin bilgisayar ortamında lazerle kemik kalınlığı, 3 boyutlu açısı, konumu ve görüntüsü alınıp operasyon hesaplamaları yapılarak implant yapılacak bölge net olarak tespit edilir.


3.2. İkinci aşama (Uygulama aşaması)


İlk olarak punch denilen malzeme kullanılarak implantın gireceği derinlikte ve genişlikte rehber delik açılır. Açılan deliğe implant çakılmaz; döndürülerek yavaşça yerleştirilir. Bu sayede flep kaldırmaksızın (diş eti dokusu kesilmeden kemiği açığa çıkarmadan) yapılan operasyona dikişsiz implant (flepsiz implant) denilmektedir. Kapalı implant olarak da bilinmektedir.

Dikişsiz implant hem estetik hem de işlevseldir.


3.3. Ne kadar sürer?


Flepsiz operasyonda her bir diş için implant takılma süresi yaklaşık olarak 6-9 dakika arasında değişmektedir. Klasik implant yapma süresine göre bu süre ¼ (dörtte bir) oranındadır.


3.4. Dikişsiz implantın avantajları nelerdir?


 • - İmplant yerleştirme konumu iyi ayarlandığında estetik açıdan pozitif sonuç doğmaktadır,
 • - İmplant bölgesi çok hızlı bir şekilde iyileşir,
 • - Dikiş atılmaz,
 • - Şişlik oluşmaz,
 • - Enfeksiyon riski azdır,
 • - Kısa sürede sosyal hayata kaldığınız yerden devam edebilirsiniz,
 • - İyileşme süresinin kısa olmasına bağlı olarak şeker hastaları tercih edebilir,
 • - Operasyon sırasında ağrı ve acı hissi en aza indirgenmiş olur,
 • - Kanama en az seviyede olur,
 • - Cerrahi operasyon süresi kısadır,
 • - Hastalarda yapılan takip sonucunda %100 başarı elde edilmektedir.

 

3.5. Dezavantajları

 • - Klasik yönteme göre fiyatı yüksektir,
 • - Yapılacak cerrahi hesaplamaların çok iyi değerlendirilememesi ve restorasyonların yanlış konumlandırılması estetik açıdan dezavantaj olabilir,
 • - Yeterli kemik olmayan hastalarda uygulanamaz (ancak kemik aşılama yöntemi ile bu problem giderilebilir)

3.6. Her hastaya flepsiz implant operasyonu uygulanır mı?


Her hastaya dikişsiz implant tedavisi uygulanamayabilir. Uygulanıp uygulanamayacağı sadece tam teşekküllü bir diş hastanesinde uzman diş hekimi muayenesi sonucunda belirlenebilir. 
4. Diş implantı nerede yaptırılmalı?


İleride doğacak problemlerin önüne geçmek ve sağlığınızı korumak için Kayseri’nin en iyi diş hastanesi Maya Diş’te uzman bir diş hekimine tedavi olmanız önerilir.
5. Dikişsiz İmplant (Flepsiz İmplantoloji) fiyatları

Dikişsiz implant fiyatlarını öğrenmek için Özel Maya Diş Hastanesinin telefonlarını arayabilir veya bize WhatsApp hattından yazabilirsiniz.Diğer yazılar:


    1- İmplant Diş Tedavisi

    2- Dikişsiz İmplant (Flepsiz İmplantoloji)

    3- Gülüş Tasarımı (Estetik Diş)

    4- Diş Beyazlatma (Blaching)

    5- Zirkonyum Diş Kaplama

    6Ortodonti (diş teli) Tedavisi 

    7Laminatee Veneer Diş Kaplaması (Yaprak Porselen)

    8Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi


Yardımcı linkler:


    - En iyi Diş Hastanesi Maya Diş Yol Tarifi

    - Maya Diş WhatsApp İletişim Hattından Bize Yazın

    - Kayseri En İyi Diş Hekimleri

Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.
Bu bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.

Copyright © MayaDiş 2016   Web Tasarım_Medyatör